Merak Edilenler

Taze beslenme nedir?

“Taze beslenme” tıpkı kendi beslenmenizde olduğu gibi köpeğiniz için de taze ve sağlıklı malzemelerle hazırlanan, tatlandırıcı, aroma ya da herhangi bir katkı maddesi içermeyen tamamen doğal ve sağlıklı yemeklerden oluşan beslenme planına denir. Köpeğinizin taze besleniyor olması için öğünlerinin tıpkı sizinkiler gibi özenle hazırlanıyor ve buzdolabında saklanıyor olması gerekir.

 

Taze beslenme programının en büyük faydası haftalık olarak ihtiyacı olan 14 öğünün her hafta aynı gün adresinize teslim ediliyor olması ve böylece siz özellikle tercih etmedikçe dondurulmayan taze gıdalar içermesidir. Köpeğinizin düşük maliyetli  ve uzun raf ömrüne sahip fabrikasyon mamalar yerine taze gıda ile beslenmesi sağlıklı yağlar, besinler ve antioksidanlar içermesi sebebiyle onu daha uzun ömürlü ve sağlıklı yapar. İkinci haftadan itibaren enerji seviyesi çok artar, daha canlı ve mutlu olur. Alerjik semptomlarda azalma gözlenir ve daha az sıvı ihtiyacı sebebiyle daha sağlıklı böbrekleri olur.

 

En zor kısmı ise; düzenli olarak köpeğiniz için taze yiyecekler hazırlamak ve ne kadar yiyeceğine karar vermek. Kendiniz yemek yapmanız; her taze yemek tarifinin besin ve enerji değerleri dolayısıyla kalori değerleri farklı olacağı için köpeğinizin günlük kalori ihtiyacına uygun gramajda vermek mümkün olmayacak ve gereğinden az ya da fazla vermenize yol açacak.  FoodPawty köpeğinizin yaşı, cinsiyeti, günlük aktivite durumu, mevcut kilosu ile hedef kilosuna göre en uygun porsiyonda yemekleri hazırlayıp 14 ayrı poşette porsiyonlayarak adresinize teslim eder. Size sadece dolaptan çıkarıp mamasını ona vermek ve diğer zamanlarda bol bol oyun oynamak kalır.

Gıdalar pişerken besin değerleri nasıl korunuyor?

Mamayı oluşturan sebze ve meyveleri çiğ haliyle vermek yerine pişirmek, yiyeceklerin sindirilebilirliğini arttırır ve protein, karbonhidrat, sağlıklı yağ gibi besinlerin emilimini kolaylaştırır. Yiyeceklerin pişirilmesi sırasında meydana gelen vitamin ve mineral kayıpları önemsenmeyecek derecede azdır ancak yine de her yemeğe eklediğimiz FoodPawty Mix ile pişirirken oluşan vitamin ve mineral kayıplarını dengeliyoruz. Üstelik; yiyecekleri pişirmek bakteriyal içeriğin ve dolayısıyla zararlı hastalık riskinin de azalmasını sağlar.

Neden taze beslenme yaygın değil?

Taze beslenme planının uygulanabilmesi için öncelikle dengeli bir reçetenin uzman bir veteriner hekim tarafından hazırlanması, analizlerin yapılması için yatırım yapılması gerekir. Çoğu kişi bu şekilde beslenmeyi köpekleri için uygun bulsa bile bu yatırımı yapacak vakti, parası ve bilgisi olmayabilir. Üstelik daha sonra bu reçetelerin uygulanması için de zamana ihtiyaç olacaktır. Bu sebeple birçok kişi marketlerde, internette ya da veterinerde satılan paketli kuru/yaş mamalardan almayı tercih eder.

 

Neyse ki artık FoodPawty ile taze beslenmeye dair menülerin, köpeğinizin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu ve hedef kilosu gibi değerleri gözetilerek uygun gramajda porsiyonlanıp her hafta evinize kadar getirildiği bir hizmet var.  Bu da aslında reçeteler, analizler, market alışverişi, yemeklerin pişirilmesi, uygun gramajda porsiyonlanması gibi tüm yükün ve yatırımın sizin yerinize FoodPawty tarafından yapıldığı anlamına geliyor. Umuyoruz ki; bir gün bu sektör de çok büyür ve taze beslenme menüleri fabrikasyon mamaların yerini alır.

Kısa ve uzun vadeli faydalar

İlk kez taze beslenmeye geçerken, köpeklerinizin yemek konusunda daha heyecanlı ve iştahlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu, aynı zamanda gün boyunca enerji seviyesinde bir artışa dönüşebilir. Bu tür yiyeceklerin lif oranları daha düşük olma eğilimindedir ve besinlerin çok daha iyi sindirildiğini bu sebeple daha küçük dışkılar atıldığını göreceksiniz. Aynı zamanda çabuk öğütülmesi sebebiyle köpekleriniz daha az su ihtiyacı duyacak ve dolayısıyla daha az su tüketimi ile daha sağlıklı böbreklere sahip olacaktır.


Taze beslenmeyi tercih eden kişiler özellikle, taze yiyeceklere geçtikten sonra köpeklerinin derisinin ve cildinin nasıl daha iyi göründüklerine de değiniyor. Yiyeceklerin içerisindeki temel yağ asitleri ve yağları dikkatli dağılımı cildin ve tüylerin sağlığını önemli ölçüde artırabilen sırrımızdır.  


Uzun vadede, özenli olarak hazırlanan bu beslenme planı ile köpeklerin ideal kilolarında, sağlıklı ve aktif olması hedefleniyor. En önemlisi FoodPawty menüleri vücudun temel işlevlerini desteklemek için gereken doğru miktarda protein içererek can dostunuzun kas kütlesini ve gücünü korumasını sağlayacaktır.


Umuyoruz ki; seçim yaparken köpeğinizin özelliklerini tam olarak doğru girer ve bizim tarafımızdan gönderilen porsiyonların dışına çıkmazsınız. Böylece beslenme düzeni tamamen kontrol altında olacaktır.

Taze ve dondurulmuş gıda arasındaki farklar

Taze beslenme planı uzun sure devam edebilecek dondurulmuş yiyeceklerin aksine çok daha sağlıklıdır. Pişirilmiş ve hazırlanmış yemeklerin derin dondurucuda bekletilmesi ve dondurulması bazı durumlarda tıpkı besinin yanması sırasında oluşacak zarar kadar zarar verebilir. Bu sebeple biz taze beslenme planı için kullandığımız tüm malzemelerin dahi dondurulmamış taze ve mevsiminde olmasını tercih ediyoruz.

FoodPawty nasıl böyle taze ve sağlıklı?

Biz FoodPawty’de köpekleriniz için taze yiyecekleri tercihinize göre haftalık/aylık olarak doğrudan kapınıza teslim edeceğimiz bir hizmet sunuyoruz. Bu hizmetin harika mamalar sunmasının dışında bir diğer büyük avantajı, köpeğiniz için öğünlerin ayrı ayrı porsiyonlanmış olması ve tam da yemesi gereken gramajda porsiyonlanmasıdır. Böylece köpeğinizin her öğünde ne kadar kalori aldığını ve zamanla oluşacak kilo değişimlerini takip edebileceğiz. Vizyonumuz, sadece bir cinse değil tüm cinslere ve özelliklere uygun köpekler için harika yiyecekler hazırlamak.

Yetişkin kopek beslenmesi

FoodPawty menüleri tüm yaştan ve cinsten köpekler için uygun olacak şekilde hazırlanmıştır.


Bunu nasıl yaptık?

Birlikte çalıştığımız uzman veteriner hekimimiz tüm yemek tariflerini; protein, karbonhidrat ve yağ miktarını, kıvamını tüm köpeklerin ihtiyaçlarını gözeterek belirlemiştir.


Protein İçeriği

Yetişkin insanlar gibi yetişkin köpekler de yaşlandıkça kas kütlelerini kaybetme eğilimindedir. Uzun süredir yetişkin köpeklerin mamalarında bulunan yüksek protein oranının böbrek hastalığına yol açtığı konusunda yorumlar vardı. Bu nedenle piyasada bulunan yetişkin mamalarındaki protein miktarları oldukça düşüktür. Oysa gerçekte; yüksek seviyedeki fosfor böbrek hastalığına yol açar ve bu yüzden yetişkin köpeklerin kas kütlesi kaybı yaşamamak adına fazla protein ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Protein oranı yüksek olan bir mama köpeğin gücünü ve enerjisi korumasında etkilidir. Bu sebeple de bizim mamalarımız hem yetişkin hem de yavru tüm köpekler için idealdir.


Daha yüksek sindirilebilirlik

Yaşlanmanın bir diğer yan etkisi ise köpeklerin tutarsız iştahları veya sindirim güçlüğü yaşamasıdır. Taze yiyecekler, fabrikasyon kuru mamalar ya da çiğ yiyeceklere oranla sindirilmesi çok daha kolay yiyeceklerdir. Üstelik taze beslenme planındaki yiyeceklerinlezzeti sebebiyle iştah azalması yaşanan dönemlerde dahi köpeğiniz tüm mamasını bitirecektir.


Yumuşak doku

Yaşlandıkça dişleri zayıflayan köpeklerimizin daha yumuşak yiyecekler yemesi iştahlarını arttıracaktır. Özellikle fabrikasyon kuru mamaların sert yapısının yerken rahatsızlık vermesi sebebiyle dişleri güçsüzleşen köpekler yemek yemek istemeyecektir. Oysa FoodPawty ile hem rahatça öğütebildikleri hem de yerken ısırmakta zorlanmayacakları mamalar ile onları çok mutlu edebilirsiniz.


Yavru kopek beslenmesi

Yavru köpeklerin yetişkinerden farklı olarak özel ihtiyaçları vardır. Bu yüzden hassas bir besin dengesi sağlanmalı, mevcut kilo ile hedef kilo belirlenmeli ve doğru miktarda beslenmelidir. Biz FoodPawty’de her cinsten ve her yaştan köpeği en sağlıklı şekilde beslemek için çok çalışıyoruz ve yiyeceklerimizin yavru köpekler için de uygun olduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz.


Dengeli kalsiyum içeriği

Kalsiyum güçlü kemikler ve yavruların sağlıklı büyümesi için şarttır. Ancak aşırı derecede kalsiyum içeren bir kopek maması özellikle büyük cins yavrularda rtopedik rahatsızlıklara yol açabilir. FoodPawty diyetleri, yeterli kemik büyümesini desteklemek için fosfor tarafından desteklenen optimum miktarlarda kalsiyum sağlayacak şekilde özenle hazırlanmıştır. Aynı zamanda bu sayede ilerleyen yaşlardaki kemik erimesinin de önüne geçilmesi hedeflenmektedir.


Besin ve enerji değerleri seviyesi

Yavru köpeklerin beslenmesinde protein, amino asitler ve sağlıklı yağlara bazı vitamin ve minerallerden dahi daha çok ihtiyaç vardır. Yemek tariflerimize eklenen balık yağında bulunan DHA, eklediğimiz tek katkı maddesidir. Beyin gelişimini ve öğrenmeyi arttırdığı bilinmektedir ve bu sayede bir yavru köpeğin büyüme evresinde son derece faydalıdır.


Dengeli porsiyonlar

Tombul kopek yavruları her ne kadar hayattaki herşeyden tatlı olsa da yavrularımızın kilosunu ideal düzeyde tutmak bizim öncelikli görevimiz. Kilo kontrolü ortopedik anormalliklerin önlenmesi için çok önemlidir ve özellikle yavru köpeklerin kalori ihtiyaçlarının devamlı değişmesi sebebiyle bir yavruyu ne kadar beslenmeniz gerektiğini bilmek bazen çok zor olabilir.

FoodPawty öğünleri mükemmel bir şekilde porsiyonlandığı ve paketlendiği için köpeğinizin doğru miktarda beslendiğine emin olabilirsiniz.


FoodPawty Tariflerinin Özellikleri

  Yemeklerde sakatat kullanımına hayır

  Sakatatlar çok yüksek miktarda iz mineral ve vitamin içerir ancak ait olduğu hayvaa bağlı olarak değerleri değişir. Bu sebeple biz hiçbir mamamızda kesinlikle sakatat kullanmayız. Sakatatın alındığı hayvanın geçmişi bilinemediği için herhangi bir toksine maruz kalmış olduğu durumlarda doğrudan yiyeceği tüketen dostlarımıza da toksik bulaştırmış olur. Birinci kalite bir mama sunmanın yollarından biri de asla sakatat kullanmamaktır.


  Sadece taze sebze ve meyve

  Sadece taze sebze ve meyve kullanırız. Dondurularak saklanan tüm besinlerin besin değerleri normalin altına düştüğü için biz FoodPawty’de gereken kadar malzemeyi en taze haliyle tedarik eder ve taze haliyle kullanırız.


  Gıdalardaki sıvı ve katı yağlar

  Taze kopek mamalarımızın tümünde yüksek kalite zeytinyağı kullanılmaktadır. Bu köpeklerin daha rahat dışkı yapmasını da sağlayan bir faktördür. Ayrıca kullandığımız yağın büyük oranda hindistan cevizi yapı olmasına özen gösteriyoruz. Köpekler için en faydalı yağ olarak bilinen hindistan cevizi yağı; sindirim sistemine olan faydalarının dışında bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda tüm yemeklerimiz Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağı ile desteklenmiştir. Aynı zamanda tariflerimizde belli oranda kullanılan ayçiçek yağı, deride parlaklık ve tüylerde sağlıklı büyümeyi sağlar.


  Kalsiyumun önemi

  Ev yapımı taze kopek mamalarımızda dikalsiyum fosfat ve kalsiyum karbonat bulunmaktadır. Fabrikasyon kopek mamaları her ne kadar kalsiyum kaynağı olarak gösterilse dahi birçoğunun zararlı malzemeler içerdiği de bilinmektedir. Bu sebeple özellikle kemik erimesini engellemek amacıyla özel olarak dikalsiyum foster ve kalsiyum karbonat kullanırız.


  FoodPawty Mix nedir?

  Herbir kopek yemeği tarifi ve içindeki malzemeler ile dengeli olarak hazırlanan ve optimal beslenmeyi sağlayan bir karışımdır. Evde pişirilmiş kopek mamasını, veteriner reçeteli bir tariften ayıran en önemli özelliktir ve köpeğinize yüksek kalitede beslenme olanağı sağlamanıza yardımcı olur.


  Uygun porsiyon boyutu

  Köpeğinize uygun porsiyonda yemek verebilmek için yaşını, mevcut kilosunu, hedef kilosunu, cinsiyetini, günlük aktivite durumunu bilmek istiyoruz. Bu bilgilerin ışığında alması gereken günlük kalori miktarını hesaplıyoruz. Böylece ihtiyacı olan miktar seçtiğiniz tarifin içeriğine bağlı olarak değişir. Yani aslında köpeklerin kendi ağırlıklarının %2’si kadar gramda mama alması gerektiği çok bilinen bir yanlıştır. Aslında almaları gereken bir kalori miktarı vardır ve yiyecekleri yemeğin içeriğine gore de gramajı değişir.


  Fabrikasyon mamalar yüksek miktarlarda üretilirken bazı varsayımlar yapmak zorundadır ve bu varsayımlara gçre köpeklerimizi beslemek uzun vadede şişmanlık ya da bir dizi sağlık sorunlarına yol açabilir.


  FoodPawty her öğünü mükemmel bir şekilde porsiyonlayarak köpeğinizin ne kadar yemek yemesi gerektiğini bilmenizi ve zaman içerisindeki kilo artış ya da kayıplarını dikkatlice takip etmenizi sağlar.

  Taze beslenmeye geçiş

   Nasıl taze beslenmeye geçeceğiz?

   Daha once devamlı olarak fabrikasyon mamalarla beslenmiş bir köpeğin taze beslenme sürecine alışması için 7 günlük bir süreye ihtiyaç duyduğunu gözlemledik. İlk haftanın ardından ikinci hafta yiyeceklerin daha iştahla yendiği, enerji seviyesinin arttığı gözlemlenmektedir.


    İlk hafta olması beklenenler

    Köpekler taze beslenme ile uzun süredir yemedikleri kadar lezzetli mamalar yiyecekleri için, yemeklerinin bitmesiyle birlikte daha fazla mama için normalin üstünde dilenmeleri beklenen bir sonuçtur. Lütfen özellikle ilk hafta o güne ait doğru öğünü yedirdiğinizden emin olun. Geçişi en sağlıklı ve doğru şekilde yapmak için öğünleri ve gramajları uygun şekilde ayarlamaya gayret ediyoruz. Onları bu sürece alıştırmak konusunda bize güvenebilirsiniz.


     Köpeğinizin dışkısındaki değişim

     Taze beslenmeye geçilmesiyle birlikte dışkı düzeninin değişmesi normaldir. Bakteri miktarındaki azalma ve bağırsaklardaki temizlenme sebebiyle köpeğinizin kuru mamaya oranla daha cıvık dışkısının olması ve daha sık yapmak istemesi aslında bir sağlık belirtisidir. Bazı köpeklerde ise uzun yıllar fabrikasyon mama yedikleri için bağırsaklarının taze besine alışkın olmaması sebebiyle kabızlık görülebilir. Ancak bu sadece birkaç günlük bir değişikliktir ve son derece normaldir. Her mama değişiminde rastlanan bir durumdur. Bu küçük değişiklikler son derece normaldir ancak günlerce süren ve anormal olduğunu düşündüğünüz dışkı değişimlerinde lütfen hemen veterinerinize görünün ve altında yatan başka bir rahatsızlık olup olmadığının kontrol edilmesini sağlayın.


      Köpeğinizin dışkısının rengindeki değişim

      Dışkının renginde değişim olması son derece normaldir. Özellikle eskiye nazaran daha sarı ya da daha turuncu olması çok sık rastlanan bir durumdur. Endişe edilecek birşey yoktur. Bazı köpeklerin dışkılarında yiyeceğin içindeki sebzelerin bütün olarak gözlemlenmektedir. Ancak zaten besin değeri çok yüksek olduğu için bir miktarının sindirilememiş olması büyük bir problem teşkil etmez. Ancak neredeyse tüm sebzenin sindirilemediğini ve parçalar halinde çıktığını farkederseniz veterinerize danışıp köpeğinizin bir sindirim problem olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.


       İshal ya da kusma gözlenirse ne yapmalıyız?

       Köpeğinizde anormal olmayan düzeylerde ishal ya da kusma gözlemlenebilir. 3 günü geçmediği sürece endişelenecek birşey yoktur. Ancak 3 günü geçen durumlarda mutlaka veterinerize danışmalısınız.

       Basit ishal ya da kusma belirtilerinde köpeğinizin ağırlığına ve yaşına bağlı olarak 12 ile 24 saat arasında yemek vermemeniz ardından bir sonraki öğünde bağırsakları rahatladıktan sonra yarım öğün vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki öğünde ise tam porsiyona yeniden geçebilir ve sorunsuzca devam edebilirsiniz. Ancak yine de bu gibi durumlarda öncelikli olarak veterinerinize danışmanız tavsiye edilir.


        Tarifler arası geçiş yapmalı mıyım?

        Tüm taze yemeklerin içerikleri tipik olduğu için farklı menüler arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Ancak tüm vitamin ve mineral dengesinin sağlanabilmesi için aynı menüyü en az 1 hafta boyunca yemesi ve ardından değişiklik yapılmasını tavsiye ederiz. En sağlıklı beslenme yolu için ayda ya da 2 ayda bir menünün değiştirilmesi faydalı olacaktır.


        Yemekler ne kadar sure taze kalır?

        FoodPawty’de taze pişirilmiş köpek maması tarifleri içindeki malzemeler tazeliği korumak ve hafta boyunca bozulmayı önlemek için özenle hazırlanmıştır. Bakteri oluşumunu engellemek için özenle soğutulup porsiyonlanan mamalar vakumlu poşetlerde saklanır. Buzdolabında 7 gün boyunca tazeliğini koruyan mamalarınızı eğer 7 günden daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya almanızı öneririz. Bu sayede mamayı dondurucuda 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Dondurucudan çıkarılan mamayı doğal yolla çözülmesinin ardından köpeğinize verebilirsiniz. Çözülen bir mamanın tüketilmemesi durumunda tekrar dolaba koyulmadan imha edilmesi önerilir.

        Benim köpeğim çok iştahsız ve seçici diyenlerdenseniz;

        Taze bir yemeğe hiçbir kopek karşı koyamaz. Ev yapımı yemeklere nadiren burun kıvıran köpekler görünür ancak onlar bile 3.öğünden sonra alışacaklardır. Taze beslenme planını uygulamak köpeğinize hayal ettiği yemekleri vermenizin dışında aynı zamanda dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlamanıza olanak sağlar.

        “Taze beslenme” tıpkı kendi beslenmenizde olduğu gibi köpeğiniz için de taze ve sağlıklı malzemelerle hazırlanan, tatlandırıcı, aroma ya da herhangi bir katkı maddesi içermeyen tamamen doğal ve sağlıklı yemeklerden oluşan beslenme planına denir. Köpeğinizin taze besleniyor olması için öğünlerinin tıpkı sizinkiler gibi özenle hazırlanıyor ve buzdolabında saklanıyor olması gerekir.

         

        Taze beslenme programının en büyük faydası haftalık olarak ihtiyacı olan 14 öğünün her hafta aynı gün adresinize teslim ediliyor olması ve böylece siz özellikle tercih etmedikçe dondurulmayan taze gıdalar içermesidir. Köpeğinizin düşük maliyetli  ve uzun raf ömrüne sahip fabrikasyon mamalar yerine taze gıda ile beslenmesi sağlıklı yağlar, besinler ve antioksidanlar içermesi sebebiyle onu daha uzun ömürlü ve sağlıklı yapar. İkinci haftadan itibaren enerji seviyesi çok artar, daha canlı ve mutlu olur. Alerjik semptomlarda azalma gözlenir ve daha az sıvı ihtiyacı sebebiyle daha sağlıklı böbrekleri olur.

         

        En zor kısmı ise; düzenli olarak köpeğiniz için taze yiyecekler hazırlamak ve ne kadar yiyeceğine karar vermek. Kendiniz yemek yapmanız; her taze yemek tarifinin besin ve enerji değerleri dolayısıyla kalori değerleri farklı olacağı için köpeğinizin günlük kalori ihtiyacına uygun gramajda vermek mümkün olmayacak ve gereğinden az ya da fazla vermenize yol açacak.  FoodPawty köpeğinizin yaşı, cinsiyeti, günlük aktivite durumu, mevcut kilosu ile hedef kilosuna göre en uygun porsiyonda yemekleri hazırlayıp 14 ayrı poşette porsiyonlayarak adresinize teslim eder. Size sadece dolaptan çıkarıp mamasını ona vermek ve diğer zamanlarda bol bol oyun oynamak kalır.

        Mamayı oluşturan sebze ve meyveleri çiğ haliyle vermek yerine pişirmek, yiyeceklerin sindirilebilirliğini arttırır ve protein, karbonhidrat, sağlıklı yağ gibi besinlerin emilimini kolaylaştırır. Yiyeceklerin pişirilmesi sırasında meydana gelen vitamin ve mineral kayıpları önemsenmeyecek derecede azdır ancak yine de her yemeğe eklediğimiz FoodPawty Mix ile pişirirken oluşan vitamin ve mineral kayıplarını dengeliyoruz. Üstelik; yiyecekleri pişirmek bakteriyal içeriğin ve dolayısıyla zararlı hastalık riskinin de azalmasını sağlar.

        Taze beslenme planının uygulanabilmesi için öncelikle dengeli bir reçetenin uzman bir veteriner hekim tarafından hazırlanması, analizlerin yapılması için yatırım yapılması gerekir. Çoğu kişi bu şekilde beslenmeyi köpekleri için uygun bulsa bile bu yatırımı yapacak vakti, parası ve bilgisi olmayabilir. Üstelik daha sonra bu reçetelerin uygulanması için de zamana ihtiyaç olacaktır. Bu sebeple birçok kişi marketlerde, internette ya da veterinerde satılan paketli kuru/yaş mamalardan almayı tercih eder.

         

        Neyse ki artık FoodPawty ile taze beslenmeye dair menülerin, köpeğinizin yaşı, cinsiyeti, aktivite durumu ve hedef kilosu gibi değerleri gözetilerek uygun gramajda porsiyonlanıp her hafta evinize kadar getirildiği bir hizmet var.  Bu da aslında reçeteler, analizler, market alışverişi, yemeklerin pişirilmesi, uygun gramajda porsiyonlanması gibi tüm yükün ve yatırımın sizin yerinize FoodPawty tarafından yapıldığı anlamına geliyor. Umuyoruz ki; bir gün bu sektör de çok büyür ve taze beslenme menüleri fabrikasyon mamaların yerini alır.

        İlk kez taze beslenmeye geçerken, köpeklerinizin yemek konusunda daha heyecanlı ve iştahlı olduğunu fark edeceksiniz. Bu, aynı zamanda gün boyunca enerji seviyesinde bir artışa dönüşebilir. Bu tür yiyeceklerin lif oranları daha düşük olma eğilimindedir ve besinlerin çok daha iyi sindirildiğini bu sebeple daha küçük dışkılar atıldığını göreceksiniz. Aynı zamanda çabuk öğütülmesi sebebiyle köpekleriniz daha az su ihtiyacı duyacak ve dolayısıyla daha az su tüketimi ile daha sağlıklı böbreklere sahip olacaktır.


        Taze beslenmeyi tercih eden kişiler özellikle, taze yiyeceklere geçtikten sonra köpeklerinin derisinin ve cildinin nasıl daha iyi göründüklerine de değiniyor. Yiyeceklerin içerisindeki temel yağ asitleri ve yağları dikkatli dağılımı cildin ve tüylerin sağlığını önemli ölçüde artırabilen sırrımızdır.  


        Uzun vadede, özenli olarak hazırlanan bu beslenme planı ile köpeklerin ideal kilolarında, sağlıklı ve aktif olması hedefleniyor. En önemlisi FoodPawty menüleri vücudun temel işlevlerini desteklemek için gereken doğru miktarda protein içererek can dostunuzun kas kütlesini ve gücünü korumasını sağlayacaktır.


        Umuyoruz ki; seçim yaparken köpeğinizin özelliklerini tam olarak doğru girer ve bizim tarafımızdan gönderilen porsiyonların dışına çıkmazsınız. Böylece beslenme düzeni tamamen kontrol altında olacaktır.

        Taze beslenme planı uzun sure devam edebilecek dondurulmuş yiyeceklerin aksine çok daha sağlıklıdır. Pişirilmiş ve hazırlanmış yemeklerin derin dondurucuda bekletilmesi ve dondurulması bazı durumlarda tıpkı besinin yanması sırasında oluşacak zarar kadar zarar verebilir. Bu sebeple biz taze beslenme planı için kullandığımız tüm malzemelerin dahi dondurulmamış taze ve mevsiminde olmasını tercih ediyoruz.

        Biz FoodPawty’de köpekleriniz için taze yiyecekleri tercihinize göre haftalık/aylık olarak doğrudan kapınıza teslim edeceğimiz bir hizmet sunuyoruz. Bu hizmetin harika mamalar sunmasının dışında bir diğer büyük avantajı, köpeğiniz için öğünlerin ayrı ayrı porsiyonlanmış olması ve tam da yemesi gereken gramajda porsiyonlanmasıdır. Böylece köpeğinizin her öğünde ne kadar kalori aldığını ve zamanla oluşacak kilo değişimlerini takip edebileceğiz. Vizyonumuz, sadece bir cinse değil tüm cinslere ve özelliklere uygun köpekler için harika yiyecekler hazırlamak.

        FoodPawty menüleri tüm yaştan ve cinsten köpekler için uygun olacak şekilde hazırlanmıştır.


        Bunu nasıl yaptık?

        Birlikte çalıştığımız uzman veteriner hekimimiz tüm yemek tariflerini; protein, karbonhidrat ve yağ miktarını, kıvamını tüm köpeklerin ihtiyaçlarını gözeterek belirlemiştir.


        Protein İçeriği

        Yetişkin insanlar gibi yetişkin köpekler de yaşlandıkça kas kütlelerini kaybetme eğilimindedir. Uzun süredir yetişkin köpeklerin mamalarında bulunan yüksek protein oranının böbrek hastalığına yol açtığı konusunda yorumlar vardı. Bu nedenle piyasada bulunan yetişkin mamalarındaki protein miktarları oldukça düşüktür. Oysa gerçekte; yüksek seviyedeki fosfor böbrek hastalığına yol açar ve bu yüzden yetişkin köpeklerin kas kütlesi kaybı yaşamamak adına fazla protein ihtiyaç duyduğu bir gerçektir. Protein oranı yüksek olan bir mama köpeğin gücünü ve enerjisi korumasında etkilidir. Bu sebeple de bizim mamalarımız hem yetişkin hem de yavru tüm köpekler için idealdir.


        Daha yüksek sindirilebilirlik

        Yaşlanmanın bir diğer yan etkisi ise köpeklerin tutarsız iştahları veya sindirim güçlüğü yaşamasıdır. Taze yiyecekler, fabrikasyon kuru mamalar ya da çiğ yiyeceklere oranla sindirilmesi çok daha kolay yiyeceklerdir. Üstelik taze beslenme planındaki yiyeceklerinlezzeti sebebiyle iştah azalması yaşanan dönemlerde dahi köpeğiniz tüm mamasını bitirecektir.


        Yumuşak doku

        Yaşlandıkça dişleri zayıflayan köpeklerimizin daha yumuşak yiyecekler yemesi iştahlarını arttıracaktır. Özellikle fabrikasyon kuru mamaların sert yapısının yerken rahatsızlık vermesi sebebiyle dişleri güçsüzleşen köpekler yemek yemek istemeyecektir. Oysa FoodPawty ile hem rahatça öğütebildikleri hem de yerken ısırmakta zorlanmayacakları mamalar ile onları çok mutlu edebilirsiniz.


        Yavru köpeklerin yetişkinerden farklı olarak özel ihtiyaçları vardır. Bu yüzden hassas bir besin dengesi sağlanmalı, mevcut kilo ile hedef kilo belirlenmeli ve doğru miktarda beslenmelidir. Biz FoodPawty’de her cinsten ve her yaştan köpeği en sağlıklı şekilde beslemek için çok çalışıyoruz ve yiyeceklerimizin yavru köpekler için de uygun olduğunu söylemekten mutluluk duyuyoruz.


        Dengeli kalsiyum içeriği

        Kalsiyum güçlü kemikler ve yavruların sağlıklı büyümesi için şarttır. Ancak aşırı derecede kalsiyum içeren bir kopek maması özellikle büyük cins yavrularda rtopedik rahatsızlıklara yol açabilir. FoodPawty diyetleri, yeterli kemik büyümesini desteklemek için fosfor tarafından desteklenen optimum miktarlarda kalsiyum sağlayacak şekilde özenle hazırlanmıştır. Aynı zamanda bu sayede ilerleyen yaşlardaki kemik erimesinin de önüne geçilmesi hedeflenmektedir.


        Besin ve enerji değerleri seviyesi

        Yavru köpeklerin beslenmesinde protein, amino asitler ve sağlıklı yağlara bazı vitamin ve minerallerden dahi daha çok ihtiyaç vardır. Yemek tariflerimize eklenen balık yağında bulunan DHA, eklediğimiz tek katkı maddesidir. Beyin gelişimini ve öğrenmeyi arttırdığı bilinmektedir ve bu sayede bir yavru köpeğin büyüme evresinde son derece faydalıdır.


        Dengeli porsiyonlar

        Tombul kopek yavruları her ne kadar hayattaki herşeyden tatlı olsa da yavrularımızın kilosunu ideal düzeyde tutmak bizim öncelikli görevimiz. Kilo kontrolü ortopedik anormalliklerin önlenmesi için çok önemlidir ve özellikle yavru köpeklerin kalori ihtiyaçlarının devamlı değişmesi sebebiyle bir yavruyu ne kadar beslenmeniz gerektiğini bilmek bazen çok zor olabilir.

        FoodPawty öğünleri mükemmel bir şekilde porsiyonlandığı ve paketlendiği için köpeğinizin doğru miktarda beslendiğine emin olabilirsiniz.


         Yemeklerde sakatat kullanımına hayır

         Sakatatlar çok yüksek miktarda iz mineral ve vitamin içerir ancak ait olduğu hayvaa bağlı olarak değerleri değişir. Bu sebeple biz hiçbir mamamızda kesinlikle sakatat kullanmayız. Sakatatın alındığı hayvanın geçmişi bilinemediği için herhangi bir toksine maruz kalmış olduğu durumlarda doğrudan yiyeceği tüketen dostlarımıza da toksik bulaştırmış olur. Birinci kalite bir mama sunmanın yollarından biri de asla sakatat kullanmamaktır.


         Sadece taze sebze ve meyve

         Sadece taze sebze ve meyve kullanırız. Dondurularak saklanan tüm besinlerin besin değerleri normalin altına düştüğü için biz FoodPawty’de gereken kadar malzemeyi en taze haliyle tedarik eder ve taze haliyle kullanırız.


         Gıdalardaki sıvı ve katı yağlar

         Taze kopek mamalarımızın tümünde yüksek kalite zeytinyağı kullanılmaktadır. Bu köpeklerin daha rahat dışkı yapmasını da sağlayan bir faktördür. Ayrıca kullandığımız yağın büyük oranda hindistan cevizi yapı olmasına özen gösteriyoruz. Köpekler için en faydalı yağ olarak bilinen hindistan cevizi yağı; sindirim sistemine olan faydalarının dışında bağışıklık sistemini güçlendirir. Aynı zamanda tüm yemeklerimiz Omega-3 yağ asitleri içeren balık yağı ile desteklenmiştir. Aynı zamanda tariflerimizde belli oranda kullanılan ayçiçek yağı, deride parlaklık ve tüylerde sağlıklı büyümeyi sağlar.


         Kalsiyumun önemi

         Ev yapımı taze kopek mamalarımızda dikalsiyum fosfat ve kalsiyum karbonat bulunmaktadır. Fabrikasyon kopek mamaları her ne kadar kalsiyum kaynağı olarak gösterilse dahi birçoğunun zararlı malzemeler içerdiği de bilinmektedir. Bu sebeple özellikle kemik erimesini engellemek amacıyla özel olarak dikalsiyum foster ve kalsiyum karbonat kullanırız.


         FoodPawty Mix nedir?

         Herbir kopek yemeği tarifi ve içindeki malzemeler ile dengeli olarak hazırlanan ve optimal beslenmeyi sağlayan bir karışımdır. Evde pişirilmiş kopek mamasını, veteriner reçeteli bir tariften ayıran en önemli özelliktir ve köpeğinize yüksek kalitede beslenme olanağı sağlamanıza yardımcı olur.


         Uygun porsiyon boyutu

         Köpeğinize uygun porsiyonda yemek verebilmek için yaşını, mevcut kilosunu, hedef kilosunu, cinsiyetini, günlük aktivite durumunu bilmek istiyoruz. Bu bilgilerin ışığında alması gereken günlük kalori miktarını hesaplıyoruz. Böylece ihtiyacı olan miktar seçtiğiniz tarifin içeriğine bağlı olarak değişir. Yani aslında köpeklerin kendi ağırlıklarının %2’si kadar gramda mama alması gerektiği çok bilinen bir yanlıştır. Aslında almaları gereken bir kalori miktarı vardır ve yiyecekleri yemeğin içeriğine gore de gramajı değişir.


         Fabrikasyon mamalar yüksek miktarlarda üretilirken bazı varsayımlar yapmak zorundadır ve bu varsayımlara gçre köpeklerimizi beslemek uzun vadede şişmanlık ya da bir dizi sağlık sorunlarına yol açabilir.


         FoodPawty her öğünü mükemmel bir şekilde porsiyonlayarak köpeğinizin ne kadar yemek yemesi gerektiğini bilmenizi ve zaman içerisindeki kilo artış ya da kayıplarını dikkatlice takip etmenizi sağlar.

          Nasıl taze beslenmeye geçeceğiz?

          Daha once devamlı olarak fabrikasyon mamalarla beslenmiş bir köpeğin taze beslenme sürecine alışması için 7 günlük bir süreye ihtiyaç duyduğunu gözlemledik. İlk haftanın ardından ikinci hafta yiyeceklerin daha iştahla yendiği, enerji seviyesinin arttığı gözlemlenmektedir.


           İlk hafta olması beklenenler

           Köpekler taze beslenme ile uzun süredir yemedikleri kadar lezzetli mamalar yiyecekleri için, yemeklerinin bitmesiyle birlikte daha fazla mama için normalin üstünde dilenmeleri beklenen bir sonuçtur. Lütfen özellikle ilk hafta o güne ait doğru öğünü yedirdiğinizden emin olun. Geçişi en sağlıklı ve doğru şekilde yapmak için öğünleri ve gramajları uygun şekilde ayarlamaya gayret ediyoruz. Onları bu sürece alıştırmak konusunda bize güvenebilirsiniz.


            Köpeğinizin dışkısındaki değişim

            Taze beslenmeye geçilmesiyle birlikte dışkı düzeninin değişmesi normaldir. Bakteri miktarındaki azalma ve bağırsaklardaki temizlenme sebebiyle köpeğinizin kuru mamaya oranla daha cıvık dışkısının olması ve daha sık yapmak istemesi aslında bir sağlık belirtisidir. Bazı köpeklerde ise uzun yıllar fabrikasyon mama yedikleri için bağırsaklarının taze besine alışkın olmaması sebebiyle kabızlık görülebilir. Ancak bu sadece birkaç günlük bir değişikliktir ve son derece normaldir. Her mama değişiminde rastlanan bir durumdur. Bu küçük değişiklikler son derece normaldir ancak günlerce süren ve anormal olduğunu düşündüğünüz dışkı değişimlerinde lütfen hemen veterinerinize görünün ve altında yatan başka bir rahatsızlık olup olmadığının kontrol edilmesini sağlayın.


             Köpeğinizin dışkısının rengindeki değişim

             Dışkının renginde değişim olması son derece normaldir. Özellikle eskiye nazaran daha sarı ya da daha turuncu olması çok sık rastlanan bir durumdur. Endişe edilecek birşey yoktur. Bazı köpeklerin dışkılarında yiyeceğin içindeki sebzelerin bütün olarak gözlemlenmektedir. Ancak zaten besin değeri çok yüksek olduğu için bir miktarının sindirilememiş olması büyük bir problem teşkil etmez. Ancak neredeyse tüm sebzenin sindirilemediğini ve parçalar halinde çıktığını farkederseniz veterinerize danışıp köpeğinizin bir sindirim problem olup olmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ederiz.


              İshal ya da kusma gözlenirse ne yapmalıyız?

              Köpeğinizde anormal olmayan düzeylerde ishal ya da kusma gözlemlenebilir. 3 günü geçmediği sürece endişelenecek birşey yoktur. Ancak 3 günü geçen durumlarda mutlaka veterinerize danışmalısınız.

              Basit ishal ya da kusma belirtilerinde köpeğinizin ağırlığına ve yaşına bağlı olarak 12 ile 24 saat arasında yemek vermemeniz ardından bir sonraki öğünde bağırsakları rahatladıktan sonra yarım öğün vermeniz gerekmektedir. Bir sonraki öğünde ise tam porsiyona yeniden geçebilir ve sorunsuzca devam edebilirsiniz. Ancak yine de bu gibi durumlarda öncelikli olarak veterinerinize danışmanız tavsiye edilir.


               Tarifler arası geçiş yapmalı mıyım?

               Tüm taze yemeklerin içerikleri tipik olduğu için farklı menüler arasında rahatlıkla geçiş yapabilirsiniz. Ancak tüm vitamin ve mineral dengesinin sağlanabilmesi için aynı menüyü en az 1 hafta boyunca yemesi ve ardından değişiklik yapılmasını tavsiye ederiz. En sağlıklı beslenme yolu için ayda ya da 2 ayda bir menünün değiştirilmesi faydalı olacaktır.


               FoodPawty’de taze pişirilmiş köpek maması tarifleri içindeki malzemeler tazeliği korumak ve hafta boyunca bozulmayı önlemek için özenle hazırlanmıştır. Bakteri oluşumunu engellemek için özenle soğutulup porsiyonlanan mamalar vakumlu poşetlerde saklanır. Buzdolabında 7 gün boyunca tazeliğini koruyan mamalarınızı eğer 7 günden daha uzun süre saklamak isterseniz dondurucuya almanızı öneririz. Bu sayede mamayı dondurucuda 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Dondurucudan çıkarılan mamayı doğal yolla çözülmesinin ardından köpeğinize verebilirsiniz. Çözülen bir mamanın tüketilmemesi durumunda tekrar dolaba koyulmadan imha edilmesi önerilir.

               Taze bir yemeğe hiçbir kopek karşı koyamaz. Ev yapımı yemeklere nadiren burun kıvıran köpekler görünür ancak onlar bile 3.öğünden sonra alışacaklardır. Taze beslenme planını uygulamak köpeğinize hayal ettiği yemekleri vermenizin dışında aynı zamanda dengeli ve sağlıklı beslenmesini sağlamanıza olanak sağlar.

               ZebraPos Abonelik E-ticaret Sistemi ©2018.